Sabinal sending numerous entries to area track meet

 

     Falls City -- The Sabinal boys’ track team placed third in the District 30-AA meet, held last Wednesday, April 7, at Falls City High School. Sabinal’s Lady Jacket squad finished in fourth place.

     Falls City won every division, and was only challenged in the varsity boys’ division, where runner-up Brackett and third-place Sabinal gave them a contest.

     Sabinal will be sending 12 entries to the area meet from the boys’ side, where the Jackets scored 125 points. Grayson Kowalski won the high jump and the 300-meter hurdles, John Gonzalez won the 110 hurdles, and the 4x200 meter relay was also district champ.

     The Lady Jackets are sending seven entries to area, including four individual events and one relay from JC Vickers, who won the 100, 200 and long jump.

Varsity boys division

Sabinal Results

100m dash: 2) Ethan Ruiz, 11.93;

200m dash: 4) Ethan Ruiz, 24.46;

400m dash: 6) Jalen Contreras, 1:01.98;

800m run: 4) Jalen Contreras, 2:20.58;

1600m run: 6) Parker Boyd, 6:23.63;

3200m run: 4) Andres Reyes, 13:49.40; 6) Parker Boyd, 14:49.40;

110m hurdles: 1) John Gonzalez, 16.50;

300m hurdles: 1) Grayson Kowalski, 44.15; 2) John Gonzalez, 44.75;

4x100m relay: 2) Brandon Gomez, Israel Gonzalez, Ethan Ruiz, Ethan Cavasos, 46.37;

4x200m relay: 1) Grayson Kowalski, Israel Gonzalez, Cesar Reyes, Brandon Gomez, 1:37.21;

4x400m relay: 3) Brandon Gomez, Grayson Kowalski, Jalen Contreras, Cesar Reyes, 3:50.44;

Long jump: 2) Dustin Davis, 18’7”; 5) Cesar Reyes, 17’9”;

Triple jump: 3) Dustin Davis, 37’0”; 

High jump: 1) Grayson Kowalski, 5’11”

Team standings: 1) Falls City, 173; 2) Brackett, 169; 3) Sabinal, 125; 4) La Pryor, 73; 5) Charlotte, 40; 6) Stacey, 15; 7) Lee Academy, 0.

 

Varsity girls division

Sabinal Results

100m dash: 1) JC Vickers, 13.40;

200m dash: 1) JC Vickers, 27.62;

400m dash: 5) Adriana Musquiz, 1:18.30; 6) Kristina Rios, 1:22.74;

3200m run: 5) Madison Milam, 18:41;

4x100m relay: 3) Vivianna Gonzalez, Alicia Moreno, Athena Rodriguez, Aracely Rodriguez, 56.47;

4x200m relay: 2) JC Vickers, Alicia Moreno, Athena Rodriguez, Aracely Rodriguez, 2:00.22;

4x400m relay: 4) Adriana Musquiz, Michelle Chapa, Kristina Rios, Aracely Rodriguez, 5:22.83;

Long jump: 1) JC Vickers, 15’7”;

Triple jump: 4) JC Vickers, 30’1”.

Team standings: 1) Falls City, 262; 2) Brackett, 118; 3) Charlotte, 77; 4) Sabinal, 75; 5) La Pryor, 40; 6) Stacey, 18; 7) Lee Academy, 0.